Argjiro – jugu i këndon mërgimit – këtë t’shtune!

Posted on Posted in Muzikë, Ngjarje

Legjendat thonë se muzika polifonike në Jugun e Shqipnisë filloi të këndohet pesë shekuj më parë dhe i dedikohej mërgimtarëve që masovikisht shpërnguleshin n’ikje prej vorfnisë. Familjet e lana pas shkonin në breg të detit – burra e gra – këndonin në dy e ma shumë zane, duke besu se valët do të bartin kangën dhe mesazhet e saj te të dashtunit e tyne.

Në vitn 2005 UNSCO shpalli iso polifoninë kryevepër orale dhe të paprekshme të trashëgimisë së njerëzimit. Këtë të shtunë grupi gjirokastrit Argjiro, i udhëhequn nga Ronald Çenko, do të performojë në dit’ e nat’ për nder të ditës së flamurit. Argjiro janë përfaqësuesit ma autentik të kësaj muzike. Kryetari i shtetit shqiptar Bujar Nishani, këtë vit i dekoroi me titullin “Mjeshtër i madh”.

Koncerti fillon në orën 21.00 /28 nëntor 2015/

Shihemi t’shtunën!

argjiro

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.