Publikohet Kosoveira | Album & film

Ishte vjeti 2015 kur për herë të parë e takuem Luis Panichellin, nji performer të Capoeira’s, i cili në atë kohë bante jetë dhe punë në Prishtinë. Nuk shkoi shumë dhe artistë prej skenave e udhëve t’ndryshme t’jetës iu bashkangjitën atij në nji shtegtim ku muzika tradicionale e vendit takoi Capoeira’n dhe në flirtim e sipër sollën në jetë nji album briliant – KOSOVEIRA.

L’shoja nji sy këtij dokumentari të shkurtë dhe shijo procesin e gatimit të albumit Kosoveira!

“Kanarinët e dinë” fiton çmim në Japoni!

Filmi i shkurtë i Kaltrina Krasniqit “Kanarinët e dinë” prodhim i dit’ e nat’ dhe SF FILM, Danimarkë u shpërblye për kolonën zanore origjinale në kuadër të Sapporo Film Fest 2015 – Japoni. I zanë në befasi me lajmin, Arbër Salihu, njëri prej kompozitorëve, shkruan në faqen e tij në Facebook – “…u zgjova me një çmim prej Japonisë sot…”. “Kolona zanore u shkrua prej Genc Salihut, Tomor Kuçit dhe Arbër Salihut; çmimi më befasoi kanshëm sepse muzika në këtë film e ka një rol të veçantë” thotë Kaltrina.

“Kanarinët e dinë” shikon prej së afërmi një familje e cila mundohet ta kapërdijë ditën e parë të bombardimit të vendit: “Lufta asht ngjarje e madhe në jetën e – shkurtë – njerëzore. Vështirë shpërlahesh prej saj, sidomos kur je regjisore, ajo kthehet në rrëfimet e tua…Sidoqoftë, shpresoj se për një kohë nuk do t’mirrem me te” thotë Kaltrina.

“Kanarinët e dinë” asht prodhim i vitit 2014, deri më tash ka pasë një rrugëtim të gjatë në festivale ndërkombëtare përfshi Brussels Short Film Festival, Scepto International Film Festival -Itali, LEDEN International Short Film Experience-Holandë.

Skenë prej “Kanarinët e dinë”: Sylejman Lokaj , Luan Jaha dhe  Kaona Sylejmani.filmphotos1

Genc Salihu – bardh e zi apo me ngjyra?

Nji e mërkure e veçantë asht përpara – kantautori prishtinas Genc Salihu promovon kangën e re “Shtyje“.

“Kam qenë i mbyllun shumë gjatë tu’ kërku…ma në fund kangët e reja kanë nisë m’e shfaqë veten” thotë ai.

Mirëpo, materiali i ri nuk asht arsyeja e vetme që e ban këtë video unike – Genci gjithashtu debuton si skenarist-regjisor. “Kisha tremë në këtë rol të ri…regjisor i vetës dhe i ekipës. Po’ definitivisht ka ndihmu fakti që kam qenë i rrethuem prej njerëzve me të cilët kemi punu bashkë në projektet e kalumeme. Ata më njohin mirë, e kuptojnë zanin tim artistik”.

Fotografitë që u shpërndanë në rrjete sociale gjatë kësaj jave shfaqin Gencin në spital: “Ndoshta jam aty m’e shëru zemrën” thotë ai, “ose ndoshta asht vetëm interpretim i realitetit në Kosovë…ose asht nji rrëfim dashnije”.

Video asht punu në dy verzione: bardh e zi dhe me ngjyra. Të dyja variantet do të shfaqen në natën promovuese – publiku do të ftohet të votojë verzionin favorit.

Promovimi mbahet në dit’ e nat’ në orën 21.00 të mërkuren /11 nëntor 2015/

Genc Salihu dhe Berat Hasani gjatë xhirimeve të spotit.uuuu