Publikohet Kosoveira | Album & film

Ishte vjeti 2015 kur për herë të parë e takuem Luis Panichellin, nji performer të Capoeira’s, i cili në atë kohë bante jetë dhe punë në Prishtinë. Nuk shkoi shumë dhe artistë prej skenave e udhëve t’ndryshme t’jetës iu bashkangjitën atij në nji shtegtim ku muzika tradicionale e vendit takoi Capoeira’n dhe në flirtim e sipër sollën në jetë nji album briliant – KOSOVEIRA.

L’shoja nji sy këtij dokumentari të shkurtë dhe shijo procesin e gatimit të albumit Kosoveira!

The Tape | Koncert

Të shtunën me 9 korrik në ora 21.00 në oborrin e Dit’ e Nat’ vijnë The Tape, nji indie rock trio nga Gothenburgu i Suedisë. Me nji kombinim të thjeshtë instrumentesh, muzika e The Tape mundet me u përshkru si “tinguj andrrash” me përsëritje hipnotike të temave të gitarës që lahen në reverb intenziv. Bendi asht aktiv në skenën e Gothenburgut e ka lujtë në festivale të shumta në Suedi e Evropë, tuj e fitu nji reputacion për performancat e tyne magjepsëse.

the tape

Holly & Ken // Koncert

Nji ditë, krejt rastësisht, Holly & Ken u takuen n’airoport. Katër vjet ma vonë, ajo i dërgoi kopjen e albumit të saj Maps and Lists (Harta dhe lista). Keni i shkroi menjiherë: “Albumin yt koka shumë i mirë! A je tu’ ba diçka t’re?” Holly i iu pergjigj diçka si “Plot sende!”. Luejten disa koncerte bashkë dhe gati si tu’ dashtë me provoku guximin saj ai propozoi: “Hajde ta incizojmë nji album country n’Francë!”.

Holly & Ken, The Record asht nji album konceptual – indie operë country – homazh mbi Willie Nelson’s dhe albumin e tij klasik të vitit 1975 – Red Headed Stranger (I hueji kokëkuq).
Ata do të luejnë këtë material në dit’ e nat’ të mërkuren (20 Janar) në ora 21.00.

*Ky koncert asht me bileta, për ti ble ato dhe rezervu vende na kontaktoni në Facebook.

11c_dc

Holly Muñoz (aka HOLLY) asht kantautore prej El Paso, Teksas. Solo albumi i saj debutues Maps and Lists u prodhu prej producentit John Vanderslice në kuadër të Tiny Telephone në San Francisko, Kaliforni. Ajo ka performu në studion e njoftun KEXP’s Afternoon Show me DJ Kevin Cole dhe muzika e këtij albumi asht përzgjedhë për playlistat e Starbucks në mbarë botën.

Ken Stringfellow asht i njoftun si themelues i The Posies, gjithashtu njihet për punën e tij në studio dhe skenë për bendet si R.E.M., Big Star. Ai ka botu katër albume, gjithcili prej tyne ka marrë kritika shumë të mira prej Pitchfork, Mojo – platforma mediale të randësishme për skenën e pamvarun. Albumi i tij i fundit Danzig in the Moonlight u publiku në vitin 2012.

Pusho në paqe Starman

Ishte vjeti 2013 kur pas nji pauze relativisht të gjatë “The Next Day” i David Bowie’t u publiku. Si zakonisht, ishte material freskues, i pasun dhe vet-referencial. Singli i parë “Where Are We Now” e thirrke t’kaluemen, sidomos vitet e Bowie’t n’Berlin me t’cilat inovacioni, politika dhe dashunia hyjnë në lojë natyrshëm. Disa muej ma vonë në vitin 2013 ky kthim inspiroi nji koncert në dit’ e nat’ prej Genc dhe Arbër Salihut (dhe artistëve të tjerë) i cili iu dediku punës së  Bowie’t prej periudhave të ndryshme.
Sot mësuem se Starman na la por jemi t’lumtun që regjistruem kët’ performancë e cila shënon qenjen tonë.

Pusho n’paqe David Bowie, fameniderit për vizitën!

Knaquni me Prishtina’s David Bowie Tribute ♥

david

Rituali i ditës së Vitit të Ri

Dita e fundit e vitit për dit’ e nat’ gjithmonë ka qenë kohë e mirë për reflektim, mirëkuptim, dashuni dhe mbi t’gjitha arsye perfekte për festë të trentë! Si rezultat, para disa viteve e filluem nji ritual – miqtë tanë muzicientë t’cilët na nderojnë me performanca gjatë vitit fillojnë festën e qytetit -ditën- me 31 dhjetor n’ora 13.00 dhe luejnë për gjashtë orë rresht!

Këtë herë e çelim me Jazz trion të përbame prej Fatjon Miftaraj (piano), Visar Kuçi (gitare) & Enes Bajramliqi (tupana) mandej vazhdojmë me pak hip-hop prej Taste2 & Goblenët dhe e mbyllim me Nezafete Shalën me Familje.

Shihemi së shpejti & urime festa!

new year

“Fjalët e vitit të shkuem i takojnë gjuhës së tij,
Dhe fjalët e vitit që vjen presin nji za të tjetër.
Sepse çdo fund asht gjithmonë nji fillim.”

~T.S. Eliot~

“Kanarinët e dinë” fiton çmim në Japoni!

Filmi i shkurtë i Kaltrina Krasniqit “Kanarinët e dinë” prodhim i dit’ e nat’ dhe SF FILM, Danimarkë u shpërblye për kolonën zanore origjinale në kuadër të Sapporo Film Fest 2015 – Japoni. I zanë në befasi me lajmin, Arbër Salihu, njëri prej kompozitorëve, shkruan në faqen e tij në Facebook – “…u zgjova me një çmim prej Japonisë sot…”. “Kolona zanore u shkrua prej Genc Salihut, Tomor Kuçit dhe Arbër Salihut; çmimi më befasoi kanshëm sepse muzika në këtë film e ka një rol të veçantë” thotë Kaltrina.

“Kanarinët e dinë” shikon prej së afërmi një familje e cila mundohet ta kapërdijë ditën e parë të bombardimit të vendit: “Lufta asht ngjarje e madhe në jetën e – shkurtë – njerëzore. Vështirë shpërlahesh prej saj, sidomos kur je regjisore, ajo kthehet në rrëfimet e tua…Sidoqoftë, shpresoj se për një kohë nuk do t’mirrem me te” thotë Kaltrina.

“Kanarinët e dinë” asht prodhim i vitit 2014, deri më tash ka pasë një rrugëtim të gjatë në festivale ndërkombëtare përfshi Brussels Short Film Festival, Scepto International Film Festival -Itali, LEDEN International Short Film Experience-Holandë.

Skenë prej “Kanarinët e dinë”: Sylejman Lokaj , Luan Jaha dhe  Kaona Sylejmani.filmphotos1

Genc Salihu – bardh e zi apo me ngjyra?

Nji e mërkure e veçantë asht përpara – kantautori prishtinas Genc Salihu promovon kangën e re “Shtyje“.

“Kam qenë i mbyllun shumë gjatë tu’ kërku…ma në fund kangët e reja kanë nisë m’e shfaqë veten” thotë ai.

Mirëpo, materiali i ri nuk asht arsyeja e vetme që e ban këtë video unike – Genci gjithashtu debuton si skenarist-regjisor. “Kisha tremë në këtë rol të ri…regjisor i vetës dhe i ekipës. Po’ definitivisht ka ndihmu fakti që kam qenë i rrethuem prej njerëzve me të cilët kemi punu bashkë në projektet e kalumeme. Ata më njohin mirë, e kuptojnë zanin tim artistik”.

Fotografitë që u shpërndanë në rrjete sociale gjatë kësaj jave shfaqin Gencin në spital: “Ndoshta jam aty m’e shëru zemrën” thotë ai, “ose ndoshta asht vetëm interpretim i realitetit në Kosovë…ose asht nji rrëfim dashnije”.

Video asht punu në dy verzione: bardh e zi dhe me ngjyra. Të dyja variantet do të shfaqen në natën promovuese – publiku do të ftohet të votojë verzionin favorit.

Promovimi mbahet në dit’ e nat’ në orën 21.00 të mërkuren /11 nëntor 2015/

Genc Salihu dhe Berat Hasani gjatë xhirimeve të spotit.uuuu

Eksplorim i jazz standardeve n’duo

Kemi hy n’disponimin e thellë vjeshtor të Prishtinës; n’kërkim të ulëses ma të përshtatshme,

gotës me venë të mirë dhe jazz’it që të çlodhë!

Për herë të dytë mirëpresim duon e jashtëzakonshme të përbame prej Visar Kuçit (gitare) dhe

Dukagjin Muhaxherit (saksofon) – qasja e tyne elegante ndaj jazz standardeve thërret për

ndëgjim të kujdeshëm.

Shihemi sonte në orën 21.00 /E mërkurë, 4 Nëntor/

Merri do gjethe vjeshte me veti!