LIRIM: Koleksioni i James Joyce

Posted on Posted in Lexime Letrare, Libra

Koleksioni i veprave me kopertinë të fortë të James Joyce prej kësaj jave asht në lirim. Ky koleksion përbahet prej veprave të tij ma të randësishme: Dublinasit, Portreti i artistit në rini, Uliksi dhe Zgjimi i Fineganit

joyce

Tani për vetëm 10 euro!

James Joyce asht prozator dhe poet irlandez; konsiderohet nji prej figurave ma t’randësishme të avant-gardës moderniste të fillimit të shekullit XX.
Inovacionet e tij në artin e prozës përfshiejnë përdorimin e monologjeve internale; ai aplikon nji rrjet kompleks të paraleleve simbolike të bazueme në mitologji, histori dhe letërsi, duke kriju nji gjuhë unike të qëndisun me aludime dhe shprehje të shpikuna.

Dashunia don m’e dashtë dashuninë – kjo fjali duhet të jetë nji nga shembujt ma adekuat të bredhjeve të Joyce.

Kjo përmbledhje asht në gjuhën angleze.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.