Gent Rushi Trio kët’ t’premte

Gent Rushi asht nji prej pionierëve të jazz-it në Shqipni. Së fundmi me shokët e tij krijoi big bendin e parë të pamvarun shqiptar -JAlbaniaZZ Society.
Të premten vjen me të pandashmin & të shkëlqyeshmin Ermal Rodi në Dit’ e Nat’, ku i pret Enes Beu – nji prej të vetmëve që asht në gjendje m’e i dalë në krye kësaj detyre.
Ky koncert intim asht shumë i veçantë edhe për nji arsye – ditëlindja e shtatë e kafe-librarisë tonë!

Shihemi t’premten, kemi sebepe t’bukura për me u mbledhë!

gent-rushi

Argjiro – jugu i këndon mërgimit – këtë t’shtune!

Legjendat thonë se muzika polifonike në Jugun e Shqipnisë filloi të këndohet pesë shekuj më parë dhe i dedikohej mërgimtarëve që masovikisht shpërnguleshin n’ikje prej vorfnisë. Familjet e lana pas shkonin në breg të detit – burra e gra – këndonin në dy e ma shumë zane, duke besu se valët do të bartin kangën dhe mesazhet e saj te të dashtunit e tyne.

Në vitn 2005 UNSCO shpalli iso polifoninë kryevepër orale dhe të paprekshme të trashëgimisë së njerëzimit. Këtë të shtunë grupi gjirokastrit Argjiro, i udhëhequn nga Ronald Çenko, do të performojë në dit’ e nat’ për nder të ditës së flamurit. Argjiro janë përfaqësuesit ma autentik të kësaj muzike. Kryetari i shtetit shqiptar Bujar Nishani, këtë vit i dekoroi me titullin “Mjeshtër i madh”.

Koncerti fillon në orën 21.00 /28 nëntor 2015/

Shihemi t’shtunën!

argjiro