Thai Sallatë

Posted on Posted in Perime, Ushqim, Vegjetarian

Oscar Wilde ka thanë se për me ba nji sallatë të mirë duhesh me qenë diplomat i hollë, sepse gjithçka mvaret prej balancit n’mes të uthullës dhe vajit.

Sallata historikisht e ka pasë nji rol periferik në tavolinë pavarësisht se ka qenë pjesë e saj – jo vetëm n’kulturën tonë por në mbarë botën. Këtë e dëshmon edhe fakti se libri i parë i reçetave për sallata u botu tek në fund të shekullit XIX.

Sot, sidoqoftë, sallata asht pjesë e çdo shujte. Si rezultat, mënyra të ndryshme të përgatitjes po udhëtojë në pjatat e njerëzve globalisht. Tash mendojmë mirë për teksturë, ngjyrë dhe shije – mbi t’gjitha shëndet. Thai sallata e dit’e nat’ i përmbushë të gjitha këto kushte: sallatë e gjelbërt, këpurdha, karrota, domate, salcë prej specit të ambël.

Shihemi për drekë ♥

Food_H_004

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.